Yükleniyor...

YEKA


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen YEKA RES yarışması Kalyon-Türkerler-Siemens konsorsiyumu tarafından 3.48 US Cent/kWh fiyat ile kazanılmıştır.

YEKA RES Projesi, 1 milyar EUR yatırım bedeli ile Ülkemizin en büyük projelerinden birisidir. Ülkemizde yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretilmesi ve bunun her yıl artması

son derece önemlidir. YEKA RES Projesi; sanayileşme, enerji üretimi ve istihdam açısından Ülke ekonomimize önemli bir katma değer sağlayacaktır. Bu proje ile Ülkemizde üretilecek rüzgar türbinlerini tüm dünyaya ihraç edebilecek, bu alanda ithalat yapan bir ülkeden, ihracat yapan bir ülke konumuna geleceğiz.

Dört ayrı ilde geliştirilen ve toplam kurulu gücü 1.000 MW olan 5 projeden oluşan YEKA RES ile yılda 4200 GWh elektrik üretilecektir. Kalyon – Türkerler ortaklığı YEKA RES’de yatırımcı konumundadır ve 1 milyar EUR hacmindeki yatırımın sorumluluğunu üstlenmiştir. Siemens Gamesa Renewable Energy ise türbin fabrikası kurulumu, %65 yerlilik oranındaki türbin üretimi ve AR-GE merkezi kurulumu şartlarını sağlayacak olan teknoloji sağlayıcısıdır.