Kazım Türker: “İnşaat sektörü büyümeye devam edecek”

 Sektöre ilişkin yatırım fırsatları ve finansman riskleri birlikte değerlendirildiğinde, inşaat sektöründeki büyümenin önümüzdeki dönemde genel ekonomik performansın üzerinde seyretmeyi sürdürmesi beklenmektedir.

 Yatırım kararlarımızı etkileyen unsurlar

Önümüzdeki dönemde de kamu yatırımları ile kentsel dönüşüm sürecinin inşaat sektöründe büyüme ivmesini desteklemeye devam edeceği öngörülmektedir. Diğer yandan, yüksek finansman gereksinimi bulunan altyapı projelerinin seyri açısından piyasa koşulları önem taşımakta; küresel likidite koşullarında önümüzdeki dönem için öngörülen daralmalar, jeopolitik risklerde artış eğilimi, döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler inşaat yatırımları üzerindeki risk unsurlarını artırmaktadır.

 2018 yılı yatırım hedeflerimiz

Türkerler Holding’in son 20 yılda ulaştığı inşaat hacmi, 5 milyon metrekareyi aştı. Türkerler’in halen devam eden projelerinin toplam yatırım bedeli, 6 milyar dolardır. 2018’de büyüme ivmesini hiç kaybetmeden kararlı adımlarlaçalışmaya devam edeceğiz. Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin en büyük yatırımcısı olma hedefimiz çerçevesinde, geçtiğimiz yıl, 1 milyar dolarlık Rüzgâr Enerjisi YEKA ihalesini kazanmanın büyük mutluluğunu yaşadık. Bu kapsamda açılacak yeni YEKA ihalelerinde de hep olacağız. Ankara, İzmir ve Kocaeli’ndeki şehir hastaneleri projelerimizin inşaatları büyük oranda tamamlanacak. Öte yandan gayrimenkul geliştirme işlerimizde iki büyük projemizi tamamlıyoruz. 2018’de Ankara ve İstanbul yepyeni bir cazibe merkezinin keyfini yaşayacak.

Çiftçi Towers, İstanbul’un yeni simgelerinden biri olacak. Mahall Bomonti İzmir projemizin yapımı 2018’de de devam edecek. Yapımı tamamlanan ve yaşamın başladığı rezidans, ofis ve alışveriş alanlarından oluşan Mahall Ankara projemiz, hiç şüphesiz başkentin gözdesi olacak. Hiç zaman kaybetmeden Ankara’ya bir proje daha hediye etmeye hazırlanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinin lideri olmayı başardık. 14 bin 500 olan personel sayısını, istihdam seferberliği kapsamında, 2017’de 22 bine çıkardık. Türkerler olarak istihdama katkımız 2017 yılı ile sınırlı kalmayacak. 2018 yılında enerji yatırımlarımızda çalışmak üzere 550, YEKA ihalesi kapsamında 1225, inşaat projelerimizde 775, sağlık yatırımlarımızda 9 bin 255 ve VEDAŞ-VEPSAŞ’ta 50 olmak üzere toplam 11 bin 855 yeni istihdam sağlamayı hedefliyoruz. 2019’da bitmesi planlanan Ankara, İzmir ve Kocaeli’ndeki 3 şehir hastane projemiz ve diğer yatırımlarımız devreye girdiğinde yaklaşık 20 bin yeni istihdam sağlanacak.