Kaan Türker: “ 1 milyar Euro yatırım yaptık”

Bugüne kadar enerji sektöründe  1 milyar Euro’yu aşan yatırım yaptıklarını belirten Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Enerji Grup Başkanı Kaan Türker, enerji sektöründeki yeni projelerini, Ağustos ayında 3’lü konsorsiyumla kazandıkları YEKA ihalesini anlattı.

 Kuruluş hikayenizden bahseder misiniz? Şirketiniz neden enerji sektörüne yöneldi? Amacı, hedefi neydi?

Türkerler altyapı ve üstyapı konusunda taahhüt işlerini, gayrimenkul yatırımlarını gerçekleştirmek üzere 1993 yılında Kazım Türker tarafından kuruldu. Kısa zaman içinde hayata geçirdiği projelerdeki özen ve titizliğin getirdiği kalite ile inşaat sektöründe önde gelen bir marka olmayı başardı. Bu aşamada hızlı bir büyüme ivmesi yakalayan Türkerler, gücünü yeni sektörlere de aktardı. Bu sektörlerden başlıcaları enerji ve sağlık sektörleridir. Enerji üretimi, elektrik ticareti, doğalgaz dağıtımı, tekstil, bilişim, gayrimenkul geliştirme ve kamu özel sektör işbirliği (PPP) konularında yeni şirketler kurdu, projeler geliştirdi.  Bu süreçte kurumsal yapısını da güçlendirerek şirketler grubu haline geldi. Kamu ve özel ihaleler, özelleştirmeler, ortaklıklar, doğal gaz, enerji ve taahhüt projeleri konusunda ciddi bir bilgi birikimi ve iş deneyimi kazandı. Türkerler; Türkiye’de enerji sektörünün öncü firmalarından olma yolunda hızla ve kararlılıkla ilerlerken, uluslararası finans kuruluşları ve ortaklarıyla enerji sektöründe proje geliştirici, yatırımcı, yapımcı ve işletmeci firma olarak etkin rol almaya devam ediyor. Bu doğrultuda, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal alanındaki çalışmalarımızı kararlı adımlarla yürütüyoruz.

Bugün enerjide geldiğiniz büyüklük nedir? Bugüne kadar enerji sektöründe kaç proje yaptınız? Bunların toplam kurulu gücü nedir? Toplam yatırım tutarı nedir?

Türkerler, enerji sektöründe; elektrik üretim, dağıtım, elektrik ticareti ve gaz ticareti gibi geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Elektrik üretiminde, tamamı yenilenebilir, mevcut 251 MW enerji santralimizin 80 MW’ı rüzgar, 48 MW’ı jeotermal, 123 MW’ı ise hidroelektrik santrallerinden oluşmaktadır. Halen 3 adet RES ve 1 adet  JES projemiz olmak üzere toplamda 270 MW ilave kapasite inşaat ve montaj aşamasında ve önümüzdeki aylarda bunların devreye alınıp, işletmeye geçmeleri planlanmaktadır. Ayrıca toplamda 850 MW gücündeki 26  lisanslı rüzgar projemizin inşaat öncesi dönem çalışmaları devam etmektedir. Grubumuza ait RES projeleri, ülkemizdeki rüzgar enerjisi sektörünün en kapsamlı portföylerinden biridir. Ayrıca, Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin yüzde 100 oranında hisselerinin sahibi olarak Van, Bitlis, Muş, Hakkari illerimizde elektrik dağıtım hizmeti sağlıyoruz. Bugüne kadar enerji sektöründe 1 milyar euroyu aşan bir yatırımı hayata geçirdik. Ağustos ayında gerçekleştirilen 1000 MW’lık YEKA RES yarışmasını üçlü bir konsorsiyumla kazandık. YEKA projesiyle dünyada ilk kez ve tek seferde 1000 MW’lık yarışmayı gerçekleştiren Sayın Bakanımız Berat Albayrak’a teşekkür ediyoruz. Ayrıca verdiğimiz fiyatla dünya rekoru kırmış olmanın gururunu yaşıyoruz.

2017’de kazandığınız YEKA RES’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

YEKA RES yarışmasında rekabetçi bir ortam oluştu ve dünyanın en büyük 8 türbin üreticisi, yerli ve yabancı yatırımcılar ile konsorsiyumlar kurarak yarıştı. Biz, içinde bulunduğumuz konsorsiyumla kazandık. Sonuç olarak YEKA RES yarışmasıyla ülkemize enerji alanında büyük bir katma değer sağlanmış olacağız. Gerek sanayileşme, gerek enerji üretimi, gerekse istihdam açısından ülkemizin kalkınmasına ciddi katkıda bulunacağız. YEKA RES sayesinde ülkemizde üretilecek rüzgar türbinleri tüm dünyaya ihraç edilecek. Bu da bizi  rüzgar santrali ithal eden ülke konumundan,  ihracat yapan bir ülke konumuna getirecek.

Kaynak: CAPITAL Dergisi ENERGY & BUSINESS Eki