Yükleniyor...
slayt-3

TÜRKERLER ENERJİ

Dünyada ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması artan ihtiyaca bağlı olarak sürekli yükselen bir ivme yakalamıştır. Türkiye, enerji ihtiyacının yerli kaynaklar ve milli sermaye ile karşılanması fikrinden yola çıkarak, dışa bağımlı bir ülke olmaktan kurtulup aksine komşu ülkelerin dahi elektrik arzını karşılamayı hedefleyen bir vizyona sahiptir.

Türkerler Enerji, Ülkemizin sahip olduğu bu vizyonu kendisine misyon edinmiştir. Yenilenebilir enerji alanında 2007 yılından başlayarak günümüze kadar işletmede olan ve kurulum aşamasında olanlar da dahil olmak üzere toplamda 2000 MW gücündeki projeleri ve bitmek bilmeyen enerjisi ile Türkiye’nin enerjisi olmaya devam ediyor.

Türkerler Enerji oluşturduğu konsorsiyum ile birlikte Avrupa’nın en büyük Yenilenebilir Enerji ihalelerinden biri olan YEKA ihalesini dünyada rekor fiyatla 3.48 $Cent/kWh ile kazanmış olup, 1 milyar doların üzerinde yatırım sağlayacak ve bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle birlikte her yıl asgari 4,2 milyar kWh elektrik üretecek ve yaklaşık 2.8 milyon hanenin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanmış olacaktır. Aynı zamanda, kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde yıllık ortalama 2.3 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlayarak doğanın ve ekonominin de enerjisi olmayı hedeflemiştir.

Türkerler Holding, 2013 yılı Temmuz ayından itibaren Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş’nin 100% oranında hisselerini alarak; Van, Bitlis, Muş, Hakkari illerinde elektrik dağıtım hizmeti sağlamaya başlamıştır. Bölgede yaklaşık 650.000 müşteriye ve 2.200.000 kişiye hizmet verilerek, yıllık 4 milyar kWh elektrik dağıtımı yapılmaktadır. Bölgenin en fazla istihdam sağlayan şirketi olan VEDAŞ, elektrikte kayıp-kaçağı bitiren ödüllü Ar-Ge projesi ve doğru uygulamalarla %70’lerdeki kayıp-kaçak oranı 2017 itibariyle %50 seviyesine indirmiştir.

Van Bitlis ve Muş ilerinde yaklaşık 650.000 müşteriye ve 2.200.000 kişiye hizmet veren Türkerler Elektrik VEPSAŞ, 2017 yılı sonu itibaririyle yaklaşık 44.000 müşteriye de serbest tüketici statüsünde ikili anlaşmalarla elektrik tedariği sağlamaktadır. 2017 sonu itibariyle 178 personel ile hizmet veren Şirketimiz 474.449.840,12 TL yıllık ciro yaparak 8.669.464,78 TL net kar açıklamıştır.

Türkerler Holding iştiraki Angoragaz, yılda 300 milyon Sm3 doğal gaz ticareti yapmaktadır. Tamamı Türkeler Holding’e ait Zinav Enerji, bünyesinde yer alan doğal gaz depolama projesiyle 3 milyar Sm3 doğal gazı yer altı tuz formasyonunda depolama kapasitesine sahiptir.